Nábytková hrana ovlivňuje životnost i funkci nábytku

Nábytkové hrany mají kromě estetické funkce také funkci ochrannou (chrání hranu desky před rozštípnutím) a chrání desku před vlhkostí. Zaoblením hrany se ztupí ostrá hrana desky a hrana Vašeho stolu je pak na dotek příjemně oblá.

Informace o nábytkových hranách nám poskytl Ing. Stanislav Čubok, jednatel společnosti Quick Office s.r.o.:

Nábytkové hrany lze rozdělit do tří skupin: hrany papírové, hrany plastové – ABS a masivní nákližky.

Papírové hrany patří dnes již k minulosti. Hrana má podobu papírové pásky s naneseným lepidlem. Papírová páska má sílu převážně 0,5mm. Páska se lepí na nábytkové díly převážně pomocí žehličky a přebytečnou pásku zařízneme dlátem. Papírová hrana nemá dlouho životnost a nechrání konce desek nábytku proti opotřebení. Hrana desky ohraněná papírovou hranou je nepříjemně ostrá. Papírové hrany používá naše firma Quick Office především na místa, kam nelze strojově nalepit ABS hranu.
ABS hrana je dnes převažujícím typem hrany nábytku z laminované dřevotřísky. Hrana má podobu plastové pásky o různé síle (0,5mm; 0,8mm; 1mm; 2mm; 3mm). Na korpusy skříní se používá převážně ABS tl. 0,5 a 1mm, dotykové hrany stolových desek se chrání silnější páskou tl. 2mm nebo 3mm. Hrana ABS se nanáší strojově a přesahující okraje hrany se ofrézují do rádius nebo „naplocho“. Silnější hrany pak mají viditelný rádius, tzn. hrana je zakulacená. Hrana ABS má mnohem delší životnost než papírová a chrání laminovanou dřevotřísku před poškozením a zabraňuje nasátí vlhkosti ze vzduchu. Naše firma Quick Office používá především hrany o síle 2mm, které jsou dostatečně mechanicky odolné a lze na nich vyfrézovat rádius.

Masivní nákližky jsou hran vyrobené z masivního dřeva a používají se především k ohranění dýhovaných materiálů. Masivní nákližek lze mořit a lakovat. Nákližky lze aplikovat na olepovacích strojích stejně jako ABS hrany. Někdy se masivní nákližky používají k ohranění LTD (laminovaná dřevotříska) desek – např. polic. Tyto police pak z čelní strany vypadají „jako z masivu“.

Naše firma Quick Office s.r.o. používá při výrobě ty nejkvalitnější hrany a nejlepší strojové vybavení.

Twitter Digg Delicious Facebook

Komentáře nejsou povoleny.