Dominantní kuchyně

Dávno už odezněla doba, kdy se striktně oddělovaly kuchyně od obývacích pokojů, a kdy bylo považováno za nevhodné dovolit hostům, aby sledovali paní domu, jak se otáčí u sporáku. Dnes se naopak z vaření stává společenská událost a kuchyně místem, kde se schází celá rodina.

Styl obytné kuchyně rozhodně není nový, jenom se utváří s časem a potřebami dnešních lidí, kteří žijí moderním, rychlým způsobem života. V řadě rodin tak přicházejí na to, že samostatný obývací pokoj je vlastně tak trochu zbytečný, protože se stejně večer všichni scházejí v kuchyni, kde se vaří, píší úkoly, případně probírají důležité věci. Zanikající rozdíly mezi jednotlivými místnostmi nahrávají architektům, kteří ve svých plánech čím dál častěji počítají s kuchyní a obývacím pokojem jako jedním prostorem, maximálně odděleným lehkou příčkou nebo tzv.optickým klamem.

Kuchyň nebo obývák?
Oboje dohromady, zakřičí ti, kteří mají s takovým řešením zkušenosti. Přesto, ať už zařizujete jednu velkou místnost kuchyňským, jídelním a obývacím koutem, nebo je váš byt již dispozičně vyřešen jako kuchyňský kout propojený s obývacím pokojem, vždy byste měli jeho jednotlivé části nějakým způsobem oddělit. Nezapomeňte, že takové přechody by měly být plynulé, bez jakýchkoli rušivých momentů. Ač by se možná na první pohled zdálo, že vše je zde dovoleno, zkuste se pro lepší pocit obyvatel bytu řídit několika základními pravidly.

Především se snažte kuchyňský nábytek uspořádat tak, aby alespoň jedna z jeho pracovních ploch byla obrácena směrem do místnosti. Ať už budete připravovat např. salát nebo jenom otvírat láhev vína, vždy můžete stát čelem k obývacímu pokoji a tím být v kontaktu s ostatními přítomnými. Takovou službu vám poskytne tzv. ostrůvek tedy část kuchyňského zařízení, stojící v prostoru. Designeři sem často umísťují varnou desku nebo plynový vařič a digestoř. Předností tohoto šikovného kousku je také velký úložný prostor, který je přístupný prakticky ze všech stran. Pokud na něm budete vařit, oceníte skutečnost, že nemusíte nikam ,,běhat” pro hrnce, pánve a kastroly, protože všechno máte pěkně uložené po ruce hned pod varným panelem.

V takto řešené kuchyni by rozhodně neměla chybět kvalitní digestoř, která zamezí proniknutí nepříjemných pachů až do obývacího pokoje. Také ostatní přístroje jako myčka na nádobí, mixéry, kávovary, a pod. by měly vyjadřovat určitý standart, a to především v otázce hlučnosti. Nikoho z nás by totiž asi nepotěšilo, když se do nejnapínavějšího okamžiku v detektivce, kdy bude vrah konečně odhalen, ozve hlasité vrzání myčky.

Ladění na stejnou notu
Propojení obývacího pokoje s kuchyní přináší sice řadu výhod, ale je třeba dát pozor také na určité maličkosti, které mohou celkově příjemnou harmonii pořádně rozladit. Při zařizování proto dbejte na sladění nábytkových částí. Přece jenom, kuchyně v rustikálním stylu s modernou obývacího pokoje asi nebude to pravé ořechové. I barvy hrají důležitou roli. Raději vybírejte tón v tónu a snažte se vyhnout kontrastům. Omezte znaky typické pro samostatnou tradiční kuchyni, jako jsou např. obkladačky, klasická spíž, a pozd.

Rada na závěr
Ne vždy je snadné se vypořádat s umístěním nábytku i ostatních věcí v prostoru, který v podstatě supluje dvě provozní jednotky. Proto, v případě jakýchkoli pochybností raději navštivte specializované kuchyňské studio, kde vám vyškolení pracovníci jistě ochotně poradí. Více na téma kuchyně najdete na www.nadop.cz.

Autor: Lucie Pilátová, Foto: NADOP
Twitter Digg Delicious Facebook

Komentáře nejsou povoleny.